Właściwości zielonej herbaty - jej zalety i dlaczego warto pić

Właściwości zielonej herbaty - jej zalety i dlaczego warto pić

- Kategorie: herbata

Pochodząca z Dalekiego Wschodu, ceniona za swoje walory smakowe i odpowiednia do spożycia o każdej porze dnia. Zielona herbata to obecnie jeden z najbardziej lubianych napojów, którym delektują się zarówno starsi, jak i młodsi koneserzy na całym świecie.

Zielona herbata – jakie składniki zawiera?

Zasadniczo, właściwości napoju z listków i pączków wiecznie zielonej, górskiej rośliny Camellia sinensis zdeterminowane są przez jej składniki. Poddane najpierw działaniu pary wodnej, a następnie suszeniu, listki i pączki herbaty zawierają między innymi:

- polifenole (katechiny, galusan epigalokatechiny/EGCG),

- flawonoidy (teaflawinę, kwercetynę, kemferol),

- kwasy fenolowe,

- pochodne kwasu kawowego,

- kofeinę,

- aminokwasy (teaninę),

- witaminę C, E, B,

- a także składniki mineralne.

Niektóre z polifenoli oraz flawonoidów - katechina i teaflawina, wykazują właściwości antyoksydacyjne, czyli mogą działać przeciwutleniająco.

Co ważne, na poziom zawartości niektórych z tych składników (katechin, kwasów fenolowych, kofeiny) znacząco wpływa chociażby to, z której części rośliny zebrano listki lub pąki, wiek krzewu, a także czynniki zewnętrzne, takie jak występujące w danym regionie warunki uprawy, czas zbioru czy proces produkcji. W rezultacie, po zaparzeniu różnych gatunków uzyskujemy napój o zróżnicowanej zawartości tych składników.

zielona-herbata

Walory smakowe

Składniki biologicznie czynne uwalniające się w procesie zaparzania mają znaczący wpływ na smak napoju i jego właściwości. Dlatego warto poświęcić przygotowaniu zielonej herbaty nieco więcej uwagi i zadbać o:

- najlepiej porcelanową filiżankę lub imbryk, wcześniej ogrzane,

- gorącą wodę dobrej jakości, najlepiej przefiltrowaną, o temperaturze 65-75 °C,

- a także odpowiednią do pojemności filiżanki lub imbryka porcję suszu (około jednej łyżeczki na 150ml wody).

zielona-herbata

Ponadto kluczowy do uzyskania smacznego napoju jest czas parzenia, który nie powinien trwać zbyt długo (2-3 minuty). Najważniejsze jednak jest to, aby listki i pąki nie były poddane działaniu wrzątku przez dłuższy czas, ponieważ spowoduje to utratę niektórych właściwości oraz uwolnienie się psującej smak goryczy.

Udostępnij tę zawartość

Śledź nas na Facebooku